دانشنامه

تشخیص عسل اصل

بهترین روش‌های تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

تشخیص عسل طبیعی به روش های مختلفی امکان پذیر است. با این حال بسیاری از افراد در زمان خرید عسل قادر به تشخیص طبیعی یا تقلبی بودن آن نیستند. به همین دلیل در این مقاله به معرفی روش‌های مؤثر و قابل اجرا جهت شناسایی و تشخیص عسل طبیعی از مصنوعی می‌پردازیم.

تشخیص نوع عسل از راه بررسی میزان چسبندگی آن

یکی از متداول‌ترین راه‌ها برای تشخیص عسل طبیعی بررسی میزان چسبندگی عسل است. برای انجام این آزمایش باید مقدار اندکی از شهد را میان دو انگشت خود قرار داده و با سر انگشتان خود بر آن فشار وارد کرد. سپس به آرامی اقدام به باز کردن انگشتان کرد. در صورتی که عسل طبیعی باشد انگشتان حالت چسبندگی خود را از دست می‌دهند. این در حالی است که عسل تقلبی زمانی که میان انگشتان قرار می‌گیرد حالت چسبندگی زیادی میان انگشتان ایجاد می‌کند.

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی از طریق مزه کردن

روش مزه کردن یکی از ساده‌ترین راه‌های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی است. این روش به حدی ساده و کاربردی است که بی‌تجربه‌ترین افراد می‌توانند از طریق آن نوع عسل را شناسایی کنند. زیرا عسل طبیعی بعد از آن که در دهان گذاشته شود و بعد از قورت دادن طعم و مزه آن به سرعت در دهان از بین می‌رود. این در حالی است که عسل‌های تقلبی به دلیل به کارگیری انواع شیرین‌کننده مصنوعی در آن دارای طعم تیز‌تری است. همچنین شیرینی آن مدت بیشتری در دهان باقی می‌ماند. علاوه بر آن شیرینی عسل تقلبی گلو را‌زده و در اصطلاح حالت گلو زدگی ایجاد می‌کند.

تشخیص نوع عسل از طریق قرار دادن آن در آب

این روش در اصطلاح عسل‌شناسان روش حلالیت نام دارد و یکی از روش‌های دقیق برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی است. در این روش باید مقداری از عسل را به وسیله قاشق درون یک لیوان آب ریخته و حالت حل شدن آن را به خوبی مشاهده کرد. در صورتی که عسل بدون حل شدن و پخش شدن در آب در ته لیوان قرار بگیرد طبیعی است. در غیر این صورت و اگر عسل پیش از رسیدن به ته لیوان و در آب پخش و حل شود تقلبی است.

تشخیص عسل اصل از تقلبی با بررسی غلظت آن

بررسی غلظت یکی دیگر از راه‌های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی است. میزان غلظت عسل طبیعی نسبتاً بالا است اما عسل تقلبی چنین حالتی نداشته و حتی می‌توان گفت که روان است. بنابراین اگر ظرف یا شیشه حاوی عسل طبیعی را اندکی خم کنید محتویات درون آن بعد از گذشت لحظاتی به کناره‌ها می‌رسد. این در حالی است که اگر ظرف حاوی عسل تقلبی را خم کنید به سرعت عسل به کناره‌های آن می‌رسد و به راحتی در ظرف تکان می‌خورد.

تشخیص نوع عسل با بررسی عطر و بوی آن

عسل طبیعی از لحاظ عطر و بو نیز با عسل تقلبی متفاوت است. بنابراین از طریق تست بو می‌توان به تشخیص عسل طبیعی از تقلبی پرداخت. نکته قابل توجه در این رابطه آن است که عطر و بوی عسل طبیعی با توجه به نوع گیاه مورد تغذیه زنبور متفاوت است. بنابراین عسل‌شناسان با تجربه می‌توانند با بوییدن عسل نوع گیاه مصرف شدن توسط زنبور را تشخیص دهند. پس می‌توان چنین نتیجه گرفت که محصول طبیعی عطر و بویی برگرفته از طبیعت و گیاهان طبیعی را دارا است. در حالی که عسل تقلبی از عطری مشابه بوی شیرینی و حتی ترشی برخوردار است.

تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی به کمک نان تست

برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی می‌توان از یک برش کوچک نان تست استفاده کرد. به این صورت که مقداری از عسل را بر روی نان تست بمالید و چند دقیقه‌ای آن را کنار بگذارید. اگر نان تست در مدت زمان اندکی سفت و سخت شد عسل کاملاً طبیعی است. در غیر این صورت عسلی که خریداری کرده‌اید تقلبی است. زیرا محصول تقلبی به دلیل داشتن مواد افزودنی و رطوبت بالا باعث خمیری شدن نان تست می‌شود.

استفاده از حرارت برای تشخیص نوع عسل

بهره‌گیری از حرارت یکی دیگر از راه‌های بسیار دقیق تشخیص عسل طبیعی از تقلبی است. برای این کار باید مقداری از عسل را درون ظرفی ریخته و آن را روی حرارت قرار داد. در صورتی که عسل بدون کف کردن به سرعت کاراملی شود طبیعی است. در صورتی که عسل بعد از حرارت دیدن کف کند و حباب های‌ریزی در آن به وجود بیاید تقلبی می‌باشد.

تشخیص نوع عسل با مشاهده ناخالصی در آن

وجود ناخالصی در هر چیزی نشانه بی‌کیفیت بودن آن محصول است اما در کمال تعجب وجود ناخالصی در عسل نشانه مرغوبیت و اصل بودن آن است. بنابراین بررسی عسل از لحاظ وجود ناخالصی یکی دیگر از راه‌های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی است. منظور از ناخالصی عسل وجود موم، گرده گل‌ها، بخشی از گلبرگ و برگ‌های گل و حتی زنبور در آن است. لازم به ذکر است که وجود چنین چیز‌هایی در عسل طبیعی به دلیل برداشت آن از داخل کندو است. در حالی که در محصول تقلبی به دلیل برداشت آن در کارگاه‌های تولید‌کننده عسل فاقد هرگونه ناخالصی است.

استفاده از کبریت برای تشخیص عسل طبیعی

همان طور که پیش‌تر نیز شرح داده شد عسل طبیعی فاقد هرگونه رطوبت اضافه است. بنابراین با استفاده از چوب کبریت می‌توان به تشخیص عسل طبیعی پرداخت. به این ترتیب که یک چوب کبریت را آغشته به عسل کنید و بعد از لحظاتی آن را به وسیله یک دستمال پاک کنید. سپس اقدام به روشن کردن چوب کبریت کنید. در صورتی که بتوانید به راحتی آن را شعله ور کنید قطعاً عسل شما طبیعی است. در غیر این صورت محصولی که در اختیار دارید تقلبی است. دلیل این امر هم وجود مقدار زیادی رطوبت در عسل تقلبی است.

سخن آخر

تشخیص عسل طبیعی از طریق روش‌های ذکر شده و بسیاری روش‌های دیگر امکان‌پذیر است. دلیل معرفی راه‌های فوق ساده بودن و قابل اجرا بودن آن‌ها برای تمامی افراد است. همچنین این راه‌ها در عین سادگی بسیار کاربردی و دقیق می‌باشند.

سؤالات متداول

شیرینی عسل طبیعی بیشتر است یا عسل تقلبی؟

در عسل تقلبی از مقدار زیادی شیرین‌کننده مصنوعی برای ایجاد طعم شیرین در آن استفاده شده است. بنابراین عسل تقلبی از طعمی شیرین‌تر نسبت به عسل طبیعی برخوردار است.

آیا وجود ناخالصی در عسل نشانه مثبتی است؟

بر خلاف باور عموم وجود ناخالصی در عسل نشانه طبیعی بودن و مرغوبیت آن است.

عسل طبیعی را از کجا باید تهیه کرد؟

بهترین راه برای تهیه عسل طبیعی خرید آن از افراد و مراکز معتبر است. این افراد به دلیل عدم خدشه دار شدن اعتبار خود از عرضه محصول تقلبی خودداری می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *